صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

ایجاد ۲.۱ میلیون فرصت شغلی در ۴ سال گذشته

براساس آخرین داده‌های آماری در دولت دوازدهم (از ابتدای سال ۹۵ تا پایان ۹۹) با اجرای برنامه‌های اشتغال‌زایی در مجموع ۲ میلیون و ۱۰۸ هزار و ۵۸ فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است.

دولت تدبیر و امید در چند سال گذشته برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و حفظ اشتغال موجود به منظور توسعه اشتغال برنامه‌ها و طرح‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داد.
سیاست‌های فعال بازار کار، برنامه‌های حمایتی و توسعه کسب و کار از جمله برنامه‌های دولت تدبیر و امید در بحث توسعه اشتغال بود که خود به موارد و برنامه‌های جزئی‌تری همچون کارورزی، مهارت آموزی در محیط کار واقعی، یارانه دستمزد، حمایت از مشاغل خانگی، حمایت از رسته‌های اشتغال‌زا، تامین مالی خُرد، تکاپو و موارد دیگر تقسیم می‌شوند.

طبق آخرین داده‌های آماری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در سیاست‌های فعال بازار کار طی چهار سال گذشته در مجموع 279 هزار و 882 فرصت شغلی ایجاد شده است که نتیجه اجرای برنامه مهارت آموزی در محیط کار واقعی و کارورزی بهترین نتیجه را داشته است.
سیاست حمایتی دولت از دیگر برنامه‌های اجرایی وزارت تعاون در دولت دوازدهم بود که در نتیجه اجرای آن یک میلیون و 40 هزار و 681 فرصت شغلی ایجاد شد. از جمله برنامه‌های این بخش می‌توان به تامین مالی خُرد، قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، اشتغال حمایتی سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) اشاره کرد.
وزارت تعاون در بخش توسعه کسب و کارها نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را پیش‌بینی کرده بود و قانون اشتغال روستایی و عشایری، تکاپو، حمایت از رسته‌های اشتغال‌زا و طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را از سال 1397 اجرا کرد. با عملیاتی شدن این برنامه‌ها در طی سه سال 713 هزار و 486 فرصت شغلی ایجاد شد.

در این سال‌ها همواره بحث اشتغال اتباع خارجی با وجود بیکاری جوانان داغ بود و همواره این انتقاد مطرح می‌شد که این افراد بسیاری از کسب و کارها را با درآمدهای پایین اشغال کردند. وزارت تعاون در این زمینه نیز وارد عمل شده بود و در سال 96، رقمی برابر 25 هزار و 175 نفر، در سال 97 نیز 26 هزار و 366 نفر و در سال 98 هم 22 هزار و 468 نفر از افراد جویای کار را جایگزین اتباع خارجی کرده بود.

 

منبع: ایرنا

شناسنامه


کدخبر: ۲۵۳۱۵۰
تاریخ: ۱۴۰۰/۴/۲۷     ساعت: ۱۷ : ۵۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۴ مرداد
  • ٢٦ ذو الحجه ١٤٤٢
  • Aug 05 2021