صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

فیلم‌های خارجی بی‌صدا گیشه ایران را فتح کرد

آمار فروش سینمای ایران نشان می‌دهد سالن‌های نمایش‌دهنده فیلم‌های خارجی، شلوغ‌تر از سالن‌هایی است که فیلمی ایرانی به جز «دینامیت» را اکران می‌کنند.

گزارش فروش سینماها در هفته گذشته از سوی سازمان سینمایی منتشر شد، نشان‌دهنده حضور پررنگ فیلم‌های خارجی روی پرده سینماهاست.

بر اساس این گزارش، در فاصله زمانی شنبه 19 تیرماه تا جمعه 25 تیرماه، از مجموع 4 هزار و 967 سانس نمایش فیلم در سراسر کشور، 3 هزار و 580 سانس به فیلم سینمایی «دینامیت» که به تازگی اکران شده، اختصاص داشته است. این رقم معادل 72 درصد کل سانس‌های سینماهاست که گستردگی اکران تنها فیلم پرفروش و جدید سینماها را نشان می‌دهد.

با این حال آمار سینماها منهای «دینامیت»، به نفع فیلم‌های ایرانی نیست زیرا از یک هزار و 387 سانسی که به فیلم‌های دیگر اختصاص یافته، 397 سانس متعلق به فیلم‌های خارجی بوده است که معادل 29 درصد سانس‌هاست.

به همین صورت، با کسر کردن گیشه فیلم «دینامیت» -صاحب 88 درصد فروش کل سینماها- از گیشه کل فیلم‌ها، فروش فیلم‌های خارجی که مجموعا 69 میلیون و 616 هزار تومان است، 42 درصد فروش سینماها (بدون «دینامیت») محاسبه می‌شود که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید.

بر اساس این گزارش، 3 هزار و 70 نفر مجموع مخاطب فیلم‌های خارجی، 40 درصد کل مخاطبان سینمای ایران (بدون در نظر گرفتن «دینامیت») را تشکیل می‌دهند.

یک محاسبه آماری نشان می‌دهد به طور میانگین در هر سانس از نمایش «دینامیت» در سینماهای سراسر کشور، 16٫8 بلیت فروخته می‌شود. به همین ترتیب این رقم برای دیگر فیلم‌های ایرانی 4٫7 بلیت و فیلم‌های خارجی 7٫7 بلیت است. بنابراین بازده فیلم‌های خارجی برای سینماداران به شکل چشمگیری بالاتر از فیلم‌های ایرانی (به جز «دینامیت») است. به نظر می‌رسد با توجه به این آمار، سینماداران بیش از پیش به نمایش فیلم‌های خارجی متمایل شوند.

در اتفاقی جالب توجه، 3 نسخه فیلم‌های ژانر وحشت «احضار» 3، 2 و 1 پرفروش‌ترین فیلم‌های خارجی در گیشه هفته گذشته سینمای ایران بوده‌اند.

 

 

منبع: صبا

شناسنامه


کدخبر: ۲۵۳۱۵۸
تاریخ: ۱۴۰۰/۴/۲۸     ساعت: ۱۱ : ۳۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: فرهنگی و هنری       زیرسرویس: فرهنگی و هنری
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۴ مرداد
  • ٢٦ ذو الحجه ١٤٤٢
  • Aug 05 2021