صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

وزیر خارجه پاکستان: جهان با واقعیت جدید افغانستان کنار بیاید

وزیر خارجه پاکستان دیروز (جمعه) گفت: یک واقعیت جدید در افغانستان وجود دارد و این چیزی است که جهان باید آن را به رسمیت بشناسد و با آن کنار بیاید.

به گزارش روزنامه داون، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در جریان کنفرانس خبری در اسلام‌آباد با خوزه مانوئل آلبارس، همتای اسپانیایی خود گفت: یک واقعیت جدید در افغانستان وجود دارد و آن این است که جهان باید آن را به رسمیت بشناسد و با آن همکاری کند. در حال بررسیی گزینه‌های خود هستیم و تصمیم داریم بهترین راه را انتخاب کنیم.
وزیر خارجه پاکستان همچنین با اشاره به پیامدهای وضعیت موجود در افغانستان گفت: از دیدگاه من بهترین راه این است که جامعه بین‌الملل به جای انزوای جهانی، وضعیت موجود در افغانستان را بپذیرد چون این طرز تفکر نه برای افغانستان و نه برای منطقه و در نهایت نه برای سراسر دنیا امیدوارکننده نیست.
وی همچنین تاکید کرد که رویکرد جدیدی باید تصویب شود چون فشار، ارعاب و تهدید و اجبار کارایی ندارد و حقیقت باید پذیرفته شود.
وی به این مساله نیز اشاره کرد که از سرگیری تخلیه خارجی‌ها در روز پنجشنبه و زمانی صورت گرفت که یک پرواز از کابل به دوحه رفت و ادامه داد: چنین تحولاتی براساس خط مشی‌ها و پاسخ به درخواست‌های جامعه بین‌الملل است و چنین مساله‌ای باید مورد تشویق قرار گیرد و طالبان باید برای آن که در این مسیر قرار بگیرد و آن را حفظ کند، تشویق شود.
وزیر خارجه پاکستان در واکنش به سوالی در مورد این که چرا جامعه بین‌المللی نمی‌تواند وضعیت موجود در افغانستان را بپذیرد، گفت: مردم عجله‌ای ندارند و نظاره‌گر اوضاع در افغانستان هستند و منتظرند.
وی همچنین بر ضرورت فوری کمک‌های بشردوستانه به دلیل بروز بحران بشری در افغانستان و به تلاش‌های کشورش در این زمینه اشاره کرد و گفت: پنجشنبه صبح یک هواپیمای نیروی هوایی پاکستان حامل محموله‌های کمک‌رسان در فرودگاه کابل به زمین نشست. ما به تلاش‌های خود برای کمک‌رسانی از طریق مسیرهای هوایی و زمینی ادامه می‌دهیم و جامعه بین‌الملل نیز باید این کار را انجام دهد.
شاه محمود قریشی همچنین با اعلام اینکه فروپاشی اقتصادی افغانستان به نفع هیچکس نیست و اقداماتی باید در این باره صورت گیرد، به اظهار نظرهای اخیر خود درباره این مساله اشاره کرد که مسدود سازی منابع مالی افغانستان کارایی ندارد و این تصمیم باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.
در همین حال، وزیر خارجه اسپانیا نیز گفت که مادرید به دنبال صلح و ثبات در افغانستان است و ادامه داد: ما می‌خواهیم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان برسد و امیدواریم که این امر صورت گیرد اما باید یکسری شرایط مد نظر قرار گیرند.
این دیپلمات ارشد اسپانیایی همچنین ادامه داد: دولت مادرید به مدت 20 سال در کنار مردم افغانستان بوده و آنها را فراموش نمی‌کند. ما می‌خواهیم اتباع افغان که در کنار ما در افغانستان و در این 20 سال گذشته همکاری می‌کردند به صورت صلح آمیز و در صورتیکه دوست دارند به اسپانیا بیایند، از این کشور خارج شوند. ما می‌خواهیم از نزدیک با دولت پاکستان و سایر کشورهای منطقه‌ای برای اینکه بهترین اقدامات برای این دسته از افغان‌ها در آینده نزدیک صورت گیرد، همکاری داشته باشیم.

 

منبع: ایسنا

شناسنامه


کدخبر: ۲۵۳۶۴۹
تاریخ: ۱۴۰۰/۶/۲۰     ساعت: ۱ : ۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: بین الملل       زیرسرویس: بین الملل
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۰ چهارشنبه ۳۱ شهريور
  • ١٤ صفر ١٤٤٣
  • Sep 22 2021